Lilypie First Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers

Sep 22, 2007

Bir Kızım olsun istedim adınıda Daphne koymak...


Mitolojiden gelen bu hikaye beni o kadar çok etkilemişti ki, yüksek lisans yaparken ki deli mitoloji hocamız bunu anlattığı an karar verdim kızım olursa adını Daphne koymaya...Birde düşünün bakalım Antalya kıyıcığında yer alan o muhteşem Olympos'un denize inen kıyıları neden Defne ağaçları ile doludur.Aşağıda okuyacağınız hikaye orda geşmiştirde ondan.........


Bir gün Apollon Thessalia'da kıyıları ağaçlarla gölgelenen Peneus ırmağı kenarında, güzel genç bir kız gördü. Bu güzelin adı Daphne idi ve Apollon görür gürmez ona aşık olmuştu. Daphne ormanların derinliklerinde dolaşmaktan zevk alıyor, ay ışığında yabani hayvanları kovalamak avlamak en büyük eğlencesi idi. Yalnız başına dolaşmayı çok seviyordu. Dahası Daphne hayatı boyunca yalnız yaşamaya yemin etmişti. Erkeklerden nefret ediyordu bu yüzden evlenmeyi kesinlikle istemiyordu.

Fakat Apollon ona delicesine tutulmuş peşini bırakmıyordu. Ormanda karşılaştıklarında Tanrı Apollon güzeller güzeli bu kızla konuşmak istedi ancak Daphne ondan korkarak koşmaya başladı. Apollon ne dediyse onu durmaya ikna edememişti, Daphne korkmuştu bir kere. Yorgun düşene kadar koştu koştu, daha fazla koşacak gücü kalmadığında yere yıkıldı ve toprak anaya yalvarmaya başladı.

"Ey toprakana beni ört beni sakla, kurtar"

Toprakana onun yakarışını duymuştu, az sonra Daphne yorgunluktan ağrıyan bacaklarının sertleştiğini, odunlaşmaya başladığını hissetti. Gri renginde bir kabuk göğsünü kapladı. Güzel kokulu saçları yapraklara dönüştü ve kolları dallar halinde uzandı, küçük ayakları ise kök olup toprağın derinliklerine doğru indi.

Apollon sevdiği kıza sarılmak isterken bu Defne ağacına çarpınca şaşırdı. O günden sonra Defne ağacı Apollonun en sevdiği ağaç oldu, ve defne yaprakları genç tanrının saçlarının çelengi oldu. Kahramanlara ödül olarak defne yapraklarından yapılma taçlar taktılar.

1 comments:

Pinar Gulec said...

Defne ne guzel isim. Biz de kizimizin adina daha zoluyken karar vermistik, yani Nehir dogmadan 5 yil once :))
Seni sevgiyle kucakliyorum Mecda'cim.